Steki Premium
Steki Premium – to marmurkowe mięso wołowe, które swoją nazwę zyskało dzięki równomiernemu rozmieszczeniu przerostów tłuszczu. Najlepsza wołowina musi być w przekroju poprzeplatana nitkami tłuszczu, dzięki czemu mięso jest bardzo miękkie, soczyste i delikatne. Smak wołowiny Premium docenią zarówno koneserzy, jak i osoby, które swoją przygodę z nią dopiero rozpoczynają. Steki Premium uświetnią zarówno przyjęcia, grille a także domowe obiady.
Uwaga!
Jakie mięso wybrać na steki?
Mięso wołowe najlepiej kupić w sprawdzonym sklepie czy masarni. Najbardziej popularny kawałek mięsa na steki to: antrykot, rostbef, krzyżowa, łopatka, rozbratel czy polędwica, chociaż można je również przyrządzić z innych części wołowiny. Najlepsze kawałki wołowiny to takie, które mają strukturę marmurkową, czyli mięśnie poprzetykane nitkami tłuszczu. Delikatne białe włókna to gwarancja tego, iż mięso po usmażeniu będzie delikatne i soczyste.
Jak przyrządzić idealnego steka?
Aby przyrządzić idealny stek należy przestrzegać kilku zasad:
- Pierwszym krokiem do przyrządzenia idealnego steka jest oczywiście zakup dobrej jakości mięsa.
- Przed przyrządzeniem steka, mięso należy wyciągnąć z lodówki minimum 2 godziny wcześniej, aby osiągnęło temperaturę pokojową.
- Patelnię lub grill należy rozgrzać do wysokiej temperatury! Wołowina powinna mocno się przysmażyć, aby zamknąć pory, dzięki czemu soki zostaną w środku, co sprawi, że stek będzie idealnie soczysty.
- Nie wolno nakłuwać mięsa podczas smażenia!
- Po zdjęciu z patelni czy grilla, mięso powinno chwilkę odpocząć, aby soki równomiernie się rozeszły i nie wypłynęły zaraz po jego przekrojeniu.
- Steki po usmażeniu można przykryć na tą chwilę talerzem lub folią aluminiową, aby zbytnio nie wystygły.
- Jeśli chodzi o przyprawianie steków, to wiele zależy od naszego pomysłu, lub też fantazji. Najbardziej popularnymi przyprawami są: pieprz, sól, czosnek, rozmaryn oraz oczywiście do smażenia używanie wysokiej jakości tłuszczów –oleju najlepiej rzepakowego oraz klarowanego masła.
- Steki można doprawiać dopiero po usmażeniu lub marynować w ulubionych przyprawach znacznie wcześniej.
Poziom wysmażenia steków:
Patelnie należy rozgrzać do temperatury 180 C.
Aby dobrze określić stopień rozgrzania patelni, należy przeprowadzić test kropli wody. Przy prawidłowej temperaturze, która jest idealna do smażenia steków wołowych, krople wody na nią wrzucone nie wyparują od razu, a będą „podskakiwać”. Jednak patelnia nie powinna się nagrzewać do smażenia bez tłuszczu dłużej niż 3-5 minut. W zależności od tego jaki poziom wysmażenia chcemy uzyskać, czas smażenia jest różny i zależy od rodzaju użytej patelni oraz grubości mięsa:
Dla steka RARE, czyli mocno krwistego – czas smażenia to ok. 2,5 minuty. W tym przypadku rozpoczął się proces ścinania białka, jednak mięso pozostaje krwiste i czerwone w środku. Ma lekko rumiane boki i jest miękki w dotyku.
Dla steka MEDIUM RARE, czyli lekko krwiste – czas smażenia ok. 3 minuty. Mięso po przekrojeniu będzie miało kolor lekko różowy z lekko wypływającym osoczem.
Dla steka MEDUM, czyli średnio wysmażonego – czas smażenia to ok. 4 minuty. Jest to najbardziej popularny stopień wysmażenia. Stek nie jest krwisty, po zewnętrznej obwódce powinien być brązowy, ale nadal różowy w środkowej części.
Dla steka MEDIUM WELL , czyli dobrze wysmażonego – czas smażenia to ok. 5 minut. Kolor mięsa staje się bardziej brunatny. Po dotknięciu mięso jest twarde, ale elastyczne.
Dla steka WELL DONE, czyli bardzo dobrze wysmażonego – czas smażenia to ok. 6-7 minut. Mięso ma brunatny kolor, miejscami może nawet być lekko przypalone. Może być twarde.
Kraje do których eksportujemy
Nasze produkty dostarczamy do krajów takich jak: